Püreneed, see majesteetlik mäeahelik, mis seisab valvurina Prantsusmaa ja Hispaania vahel, on midagi enamat kui lihtsalt geograafiline piir. See on koht, kus looduse metsik ilu kohtub rikkaliku ajaloo ja kultuuriga, luues unustamatu tausta matkajatele ja seiklejatele. Olles ise veetnud aega selle piirkonna avastamisega, võin kinnitada, et Püreneede matkarajad pakuvad elamusi igale maitsele – alates rahulikult kulgevatest oruäärsetest jalutuskäikudest kuni väljakutseid pakkuvate tippude vallutamiseni. Astugem koos sellele avastusretkele, et leida üles Püreneede parimad matkamarsruudid, mis ulatuvad Atlandi ookeanist Vahemereni.
Legendaarsed pikamaarajad GR10 GR11 ja HRP
Püreneede läbimine jalgsi on paljude matkajate unistus ja selleks pakuvad suurepärast võimalust kolm kuulsat pikamaarada. Pikamaarajad Püreneedes nagu GR10 kulgeb mööda Prantsusmaa põhjanõlva, pakkudes lopsakamaid ja rohelisemaid maastikke, eriti lääneosas, nagu mainib ka see matkajuht. See rada viib meid läbi ikooniliste paikade nagu Lac d’Oô ja Cirque de Gavarnie. Teisel pool piiri, Hispaania lõunanõlval, lookleb Hispaania poolne GR11 ehk Senda Pirenaica. See rada on tuntud oma kõrgemate kõrguste ja kivisemate radade poolest, läbides muljetavaldavaid rahvusparke nagu Ordesa y Monte Perdido ning Aigüestortes i Estany de Sant Maurici. Mõlema raja läbimiseks kulub tavaliselt 45–60 päeva, pakkudes täielikku sukeldumist Püreneede ellu. Kõige kogenumatele ja seiklushimulisematele matkajatele on aga Haute Randonnée Pyrénéenne (HRP), mis püüab püsida võimalikult lähedal mäeaheliku harjale, ületades piiri korduvalt ja pakkudes kõige metsikumaid ja väljakutsuvamaid lõike. Need rajad ei ole pelgalt füüsilised katsumused, vaid ka teekonnad läbi erinevate kultuuride, keelte ja maastike, mis muutuvad Atlandi ookeanist Vahemereni liikudes.
Pärlid Prantsuse Püreneedes orud järved ja tsirkused
Prantsusmaa poolel avaneb matkajatele tõeline aardelaegas. Üks erilisemaid piirkondi on Püreneede rahvuspark (Parc National des Pyrénées), mis laiub Hautes-Pyrénées’ departemangus ja pakub uskumatut mitmekesisust oma 350 kilomeetri märgistatud radade ja ligi 300 järvega. Siin asub ka majesteetlik Cirque de Gavarnie, mida Victor Hugo kirjeldas kui „looduse kolosseumi“. See hiiglaslik, poolkuu kujuline kaljusein, kust langeb alla Grande Cascade, üks Euroopa kõrgemaid jugasid (423 m), on tõeliselt aukartustäratav vaatepilt. Matk Gavarnie külast tsirkuse põhja on suhteliselt lihtne ja sobib enamikele matkajatele, pakkudes võimsaid elamusi. Teine imeline koht on Néouvielle’i looduskaitseala, tuntud kui Püreneede järvedepiirkond. Siinne matk (näiteks Oredon – Aubert – Aumar rada) viib läbi sadade väikeste järvede, haruldaste looma- (nagu pürenee kaljukits ehk isard) ja taimeliikidega maastiku. Peredele sobivaks ja imeliseks sihtkohaks on Lac de Gaube, kuhu viib meeldiv rada mööda kauneid jugasid, pakkudes vaadet Vignemale’i liustikele. Ärgem unustagem ka Ossau orgu, mis asub vähem kui tunni kaugusel Pau linnast. Siin saab nautida Ayous järvede matkarada, mis premeerib matkajaid Pic du Midi d’Ossau sakilise tipu suurepärase vaatega, eriti kui matkata Bious-Artigues järve juurest.
Unikaalsed elamused Train d’Artouste ja Pic du Canigou
Lisaks klassikalistele matkaradadele pakuvad Prantsuse Püreneed ka unikaalseid elamusi. Train d’Artouste, Euroopa kõrgeim kitsarööpmeline raudtee, viib matkajad mugavalt 2000 meetri kõrgusele, avades ukse uutele radadele ja hingematvatele vaadetele Soussouéou orule. Rongisõidu lõpp-peatusest saab alustada matka näiteks Batboucou järvede juurde, mis asuvad karmi kivimassiivi keskel ja pakuvad uskumatut rahu. Teises Püreneede otsas, Pyrénées-Orientales’i piirkonnas, kõrgub katalaanide püha mägi Pic du Canigou (2784 m). Selle tippu matkamine on väljakutse, kuid vaated, mis selge ilmaga ulatuvad Vahemere rannikuni, on kogu pingutust väärt. See mägi on piirkonna sümbol ja selle vallutamine pakub sügavat ühendust loodusega.
Hispaania Püreneede võlu rahvuspargid ja ajaloolised rajad
Hispaania poolel jätkub Püreneede matkaradade rikkus. Aragoonia Püreneedes asuv Ordesa y Monte Perdido rahvuspark on tõeline kroonijuveel. Siin asub kuulus Cola de Caballo (Hobusesaba) matkarada, mis viib läbi Ordesa oru, möödudes koskedest (Gradas de Soaso) ja pöögimetsadest kuni muljetavaldava joani. Kogenumatele matkajatele pakub väljakutset Faja de las Flores rada, mis kulgeb mööda kõrget kaljuriiulit, pakkudes peadpööritavaid vaateid. Samuti tasub avastada Añisclo kanjonit või Bujaruelo orgu Torla lähedal. Teine oluline rahvuspark on Aigüestortes i Estany de Sant Maurici Kataloonias. Siin saab nautida alpimaastikke ja arvukaid mägijärvi (estany). Populaarne on Carros de Foc (Tulevankrid) ringrada, mis ühendab üheksat mägihütti ja viib läbi pargi kõige kaunimate paikade, sealhulgas Colomersi tsirkuse järvede. Lisaks looduslikele radadele leidub Hispaania poolel ka ajaloolisi marsruute. Chemin des Bonshommes (GR107) järgib katariinide põgenemisteed 13. sajandil Foix’st Bergasse, pakkudes ainulaadset sissevaadet piirkonna ajalukku. Samuti algab just siit, Püreneedest, kuulsa Camino de Santiago palverännutee esimene ja üks raskemaid lõike Saint Jean Pied de Portist Roncesvallesesse.
Praktilised nõuanded ja lühemad avastusretked
Kuigi pikamaarajad nagu GR10 ja GR11 on ahvatlevad, ei pea Püreneede nautimiseks kuid matkama. Piirkond pakub arvukalt lühemaid, kuid sama võluvaid marsruute, mis sobivad ideaalselt päevamatkadeks või lühemateks, kuni kahe nädala pikkusteks seiklusteks. Näiteks Toulouse’i lähedal asuvad Püreneed pakuvad hästi märgistatud radu igale tasemele. Kataloonia rannikurada (avasta rannikurada) Pyrénées-Orientales’is ühendab matkamise rannamõnudega, kulgedes piki kaunist rannajoont. Baski maal saab avastada rohelisi künkaid ja kohata griffon-raipekotkaid Baski maa tuuril. Oluline on meeles pidada, et mägedes võib ilm kiiresti muutuda. Isegi suvel pole haruldased pärastlõunased äikesetormid või isegi lumi kõrgemates piirkondades (üle 2000m). Seetõttu on kihiline riietus, veekindlad rõivad ja korralikud, sissekantud matkajalatsid hädavajalikud. Matkakeppidest võib olla palju abi järskudel tõusudel ja laskumistel, vähendades põlvede koormust. Enne matkale minekut tasub alati uurida kohalikest turismiinfopunktidest või veebilehtedelt nagu Wikiloc või Outdooractive infot radade seisukorra ja ilmaennustuse kohta. Kasulikuks võib osutuda ka interaktiivne kaart Ida-Püreneede kohta. Paljudel radadel, eriti rahvusparkides, on metsik telkimine piiratud või keelatud, seega tasub ööbimised mägihüttides (refuges/refugios) ette broneerida, eriti juulis ja augustis.
- Kontrollige alati ilmaennustust enne matka alustamist ja päeva jooksul.
- Varuge piisavalt vett (vähemalt 1.5-2 liitrit päevas) ja energiarikast toitu.
- Kandke kihilist riietust (aluskiht, soojuskiht, vee- ja tuulekindel pealiskiht).
- Kasutage tugevaid ja sissekantud matkajalatseid, mis toetavad hüppeliigest.
- Kaaluge matkakeppide kasutamist tasakaalu ja koormuse vähendamiseks.
- Võtke kaasa kaart, kompass või GPS-seade (ja oskus neid kasutada!), laetud telefon ning esmaabikomplekt.
- Broneerige ööbimised mägihüttides varakult, eriti suvel.
- Austage loodust: ärge jätke endast prügi maha, püsige radadel ja ärge häirige loomi.
- Olge teadlik kohalikest karjakoertest (patous) ja hoidke neist lugupidavat distantsi.
Püreneede kutse enamat kui lihtsalt matkamine
Püreneedes matkamine on midagi enamat kui lihtsalt kilomeetrite läbimine. See on võimalus sukelduda looduse võimsasse rüppe, tunda ajaloo hõngu iidsetel radadel nagu Cathar Trail ja kogeda kahe riigi kultuuride põimumist selles ainulaadses piirialas. Iga tõus premeerib meid hingematvate panoraamidega, iga org paljastab uusi saladusi – olgu selleks siis kristallselge mägijärv, haruldane alpilill või sõbralik kaljukits. See on teekond, mis avardab meeli ja rikastab hinge, meenutades meile looduse ilu ja vastupidavust ning meie endi kohta selles suures pildis. Lisaks matkamisele pakuvad Püreneed võimalusi ka kanjonisõiduks, raftinguks, mägirattasõiduks ja kaljuronimiseks. Püreneed ootavad, et jagada oma lugusid ja pakkuda unustamatuid elamusi – kas olete valmis kutsele vastama?